Реалізація концепції Smart Grid для побудови системи обліку електроенергії
DOI:
https://doi.org/10.20998/2079-3944.2020.2.07Ключові слова:
eлектроспоживання, автоматизована система, комерційний облік, перетоки електроенергіїАнотація
В статті розглянута методологія побудови автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), яка призначена для достовірного визначення обсягів власного електроспоживання, а також для контролю перетоків електроенергії енергопостачальної компанії з суміжними суб’єктами Оптового ринку електроенергії. Програмно-технічні засоби АСКОЕ утворюють два рівня, до складу яких входять нижній рівень, до якого відносяться рівень точок обліку і рівень об'єктів обліку електроенергії, а також верхній рівень, до якого відносяться рівень центрального пункту і рівень автоматизованих робочих місць АСКОЕ. В цій роботі реалізація концепції Smart Grid показана на принципах побудови автоматизованої система комерційного обліку електроенергії енергопостачальної компанії (АСКОЕ), яка створена як інформаційно-вимірювальна система, основне призначення якої – достовірне визначення обсягів та здійснення автоматизованого обліку власного споживання електроенергії, а також перетоків електроенергії компанії з суб’єктами енергоринку – результати якого повинні використовуватися для проведення відповідних фінансових розрахунків за спожиту електроенергію Компанії. АСКОЕ основана на застосуванні новітніх технологій, які дозволяють Компанії ефективно реагувати на любі вимоги енергоринку. В роботі розглянуто поняття дистанційного зчитування показів лічильників – передові технології, які забезпечують можливість дистанційного зчитування даних, що накопичені Smart Meter (дослівно «Розумний Лічильник»). Такі лічильники дозволяють не тільки вимірювати та обліковувати електричну енергію, а й обчислювати параметри режимів електроспоживання, зберігати обчислені значення параметрів в енергонезалежній пам’яті - первинній базі даних (ПБД), а також забезпечують доступ до ПБД через цифрові комунікаційні інтерфейси. Завдяки застосуванню багатофункціональних електронних лічильників електроенергія, що виміряна, може бути розподілена за інтервалами часу: інтервалами доби, тарифними зонами, добами, місяцями або роками.Посилання
A.V. Prahovnik, V.P. Kalinchik, A.V. Voloshko, O.V. Kocar. Sistemy ucheta jelektrojenergii v uslovijah funkcionirovanija Smart Grid tehnologij. Energetika ta elektrifіkacіja. 2012. No 1. Pp.51-58.
A.V. Praxovnyk, V.P. Kalinchyk, A.V. Voloshko, O.V. Koczar. Systemy obliku elektroenergiyi v umovax funkcionuvannya Smart Grid texnologij. Praci instytutu elektrodynamiky Nacionalnoyi akademiyi nauk Ukrayiny. Zbirnyk naukovyx pracz. Specialnyj vypusk. Chastyna 2, 2011. Pp.14-22.
Koncepciya pobudovy avtomatyzovanyx system obliku elektroenergiyi v umovax energorynku. Praxovnyk A.V., Kalinchyk V.P., Tymoshenko Yu.V. ta inshi. - Informacijnyj byuleten NKRE. 2002. No 11. Pp.230-261.
Kodeks system rozpodilu. Postanova NKRE vid 14.03.2018 No 310.
Kodeks komercijnogo obliku elektry`chnoyi energiyi. Posta-nova NKRE vid 14.03.2018 No 311.
Shpak O.L., Luciv P.D., Praxovnyk A.V., Kalinchyk V.P., Shyyanov O.O. Avtomatyzovana systema komercijnogo obliku elektroenergiyi VAT EK „Xmelnyczkoblenergo” Elektrycheskye sety y systemy. Speczvypusk, 2010. Pp. 22-31.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.