Оптимізація системи внутрішнього екранування в газонаповнених високовольтних електричних апаратах із полімерною ізоляцією
DOI:
https://doi.org/10.20998/2079-3944.2022.1.02Ключові слова:
газонаповнений трансформатор струму, напруженість поля, ізоляційна покришка, напруга перекриття, тороїдальний екран, радіуси труби екрану та екрануАнотація
В статті авторами запропонована методика оцінки параметрів електричного навантаження для розрахунку розподілу напруженості електричного поля твердої ізоляційної конструкції газонаповнених високовольтних апаратів, що мають осьову симетрію. Така конструкція являє собою опорну та ізолюючу покришку, заповнену елегазом в якості внутрішнього ізолюючого середовища. Ця методика дозволяє оцінити параметри електричного навантаження (напругу та напруженість поля) в залежності від конструктивних особливостей апарату та системи екранування, що використовується для вирівнювання електричного поля. Запропонована методика дозволяє здійснити оцінку ефективності впливу конструктивних чинників системи екранування газонаповненого високовольтного обладнання (вимірювальні трансформатори, розрядники, обмежувачі перенапруг та ін.) при проектуванні та удосконаленні окремих конструктивних рішень. Результати розрахунків добре збігаються з даними експериментальних досліджень та статистичною інформацією, яка отримана в результаті моніторингу роботи ізоляційних конструкцій з урахуванням реальних умов експлуатації та дії зовнішніх чинників. Реалізація цієї методики дає можливість врахувати вплив зовнішніх факторів і експлуатаційних характеристик, властивих вимірювальним трансформаторам та обмежувачам перенапруг. У запропонованій методиці в якості прикладу розглядається опорна ізоляційна покришка, що знаходиться під час експлуатації в найбільш несприятливих умовах, таких як зовнішнє забруднення, зволоження та їх комбінації, перенапруги різного походження та ін. Теоретичні висновки підтверджуються результатами розрахунків на прикладі найбільш масової конструкції газонаповненого трансформатора струму серії ТОГ-245. Більш точне визначення ефективності запропонованої методики прогнозування параметрів розподілу напруженості поля під впливом системи екранування можна досягти за рахунок проведення додаткової серії розрахунків та експериментальних випробувань конкретних ізоляційних конструкцій. Таким чином, був зроблений висновок про можливість використання отриманих результатів для оцінки параметрів зовнішньої ізоляції як газонаповнених вимірювальних трансформаторів, так і аналогічного високовольтного обладнання розподільних пристроїв та трансформаторних підстанцій.
Посилання
Aleksandrov G. N., Ivanov V. L. Izolyatsiya elektrychnykh aparativ vysokoho zv'yazku: navchalʹnyy posibnyk dlya vuziv. Leningrad: Enerhoatomizdat, Leninhr. vidd-nye, 1984. 208 p.
Bazutkin V. V., Larionov V. P., Pintal U. S. Tekhnika vysokykh napruh vuziv. Moscow: Enerhoatomizdat, 1986. 446 p.
Zhornyak L.B., Afanasʹyev O.I., Shchus V. M. Osoblyvosti rehulyuvannya napruhy elektrychnoho polya vzdovzh zovnishnʹoyi izolyatsiyi hazonapovnenykh transformatoriv napruhy. Visnyk natsionalʹnoho tekhnichnoho universytetu "KHPI". Seriya: Problemy udoskonalennya elektrychnykh mashyn y aparativ [Bulletin of NTU "KhPI". Series: Problems of Electrical Machines and Apparatus Perfection. The Theory and Practice]. Kharkiv, NTU "KHPI" Publ., 2019, no 2. pp.13-17.
Zhornyak L.B., Afanasʹyev O. I., Polyakov V. O. ta in. Osoblyvosti vyboru teoretychnoho zakonu rozpodilu pry otsintsi nadiynosti zovnishnʹoyi izolyatsiyi hazonapovnenykh vymiryuvalʹnykh transformatoriv. Visnyk natsionalʹnoho tekhnichnoho universytetu "KHPI". Seriya: Problemy udoskonalennya elektrychnykh mashyn y aparativ [Bulletin of NTU "KhPI". Series: Problems of Electrical Machines and Apparatus Perfection. The Theory and Practice]. Kharkiv, NTU "KHPI" Publ., 2020. no 1, pp. 10–14.
KO «Zaporizʹkyy zavod vysokovolʹtnoyi tekhniky» [Elektronnyy resurs]. Rezhym dostupu: http://www.zva.zp.ua.
Ushakov V.Ya. Izolyatsiya vysokovolʹtnykh ustanovok. Moscow: Enerhoatomizdat, 1994. 496 p.
Aleksandrov H. N., Borysov V. V., Kaplan H. S. ta in. Proektuvannya elektrychnykh aparativ: navchalʹnyy posibnyk dlya vuziv. Leningrad: Enerhoatomizdat, Leninhr. vidd-nye, 1985. 448 p.
Dmytrevsʹkyy V. S. Rozrakhunok i proektuvannya elektrych-noyi izolyatsiyi. Moscow: Enerhoyzdat, 1981. 392 p.
Afanasʹyev, V. V. Dovidnyk z vysokovolʹtnykh elektrychnykh pryladiv. Leningrad: Enerhoatomizdat, Leninhr. vidd-nye, 1987. 544 p.
Zvuk Yu.B. Teoriya nadiynosti v elektroenerhetytsi. Leningrad: Enerhoatomizdat, Leninhr. vidd-nye, 1990. 208 p.
TOV «ELIZ» Zaporizʹkyy transformatornyy zavod [Elektronnyy resurs]. Rezhym dostupu: http://ua.eliz.zp.ua.
Ushakov V.Ya. Izolyatsiya vysokovolʹtnykh ustanovok. Moscow: Enerhoatomizdat, 1994. 496 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.