Узагальнена модель адаптивного прогнозування режимів електроспоживання виробничих об’єктів
DOI:
https://doi.org/10.20998/2079-3944.2023.1.09Ключові слова:
електроспоживання, прогнозування, метод експоненціального згладжування, адаптивні методи прогнозуванняАнотація
В статті досліджуються методи прогнозування електричного навантаження виробничих об’єктів. Показано, що найкращою є орієнтація на методи управління електроспоживанням, які засновані на дослідженні прогнозних оцінок, що становлять вихідну інформацію для прийняття рішень з управління. Показано, що основними вимогами, що пред'являються до прогнозних моделей, є досить висока точність прогнозування і простота алгоритмів. Показано, що в автоматизованих системах управління електроспоживання, внаслідок малої вивченості природи прогнозованого процесу, недостатньої достовірності вихідної інформації, найбільш доцільним є адаптивний підхід до конструювання моделей прогнозування. Адаптивні методи прогнозування і, в першу чергу, метод експоненціального згладжування слід поставити на перше місце з точки зору простоти реалізації і часу розрахунків. В роботі отримана узагальнена модель оперативного прогнозування електроспоживання, яка легко трансформується в модель експоненціального згладжування і може бути розширена для використання інших (крім поліноміальних) функцій. Показано, що стосовно до процесів з детермінованими поліноміальними основами узагальнена модель оперативного прогнозування дає той же результат, що і експоненціальне згладжування.
Посилання
Redkozubov S.A. Statisticheskie metody prognozirovaniya v ASU. M.: Energoizdat, 1981. 152 p.
Uri N.D. Peak load forecasting using on adaptive model. Uri N.D. Eng. Opt. 1979. Vol.4. Pp. 57-63.
Kalinchik V. Model adaptivnogo prognozuvannya rezhimiv elektrospozhi-vannya. Visnik DU „Lvivska politehnika”. Problemi ekonomiyi energiyi, 1999, No 2, Pp. 46-49.
Kalinchik V.P., Vasilcov A.L. Adaptivnij pidhid do progno-zuvannya ta upravlinnya elektrospozhivannyam. Upravlinnya energovikoristannyam. Zbirka dopovidej. – Alyans za zbere-zhennya energiyi. Kiev. 2002. Pp. 425-429.
Kalinchik V.P., Kalinchik V.V., Melnik D.O., Vasilenko K.A. Zastosuvannya statistichnih metodiv prognozuvannya dlya planuvannya elektrospozhivannya. Materiali HHVI Mizhnarodnoyi naukovo-praktichnoyi internet - konferenciyi «Problemi ta perspektivi rozvitku suchasnoyi nauki v krayinah Yevropi ta Aziyi». Pereyaslav-Hmelnickij. 2020. Pp. 167-169
Lukashin Yu. P. Adaptivnye metody kratkosrochnogo pro-gnozirovaniya vremennyh ryadov. M.: Finansy i statistika, 2003. 416 p.
Brown R.G. Smoothing, forecasting and prediction of discrete time series. Englewood Cliffs, New Jersey: Prentice-Hall, 1963. 468 р.
Chuev Yu.V., Mihajlov Yu.B., Kuzmin V.I. Prognozirovanie kolichestvennyh harakteristik processov, M.: Sov. Radio, 1975. 400 p.
Kalinchik V.P., Mejta O.V., Kalinchik V.V., Chunyak Yu.M.. Adaptivni modeli prognozuvannya elektrichnogo navanta-zhennya virobnichih spozhivachiv. Energetika: ekonomika, tehnologiyi, ekologiya. 2022. No 1. Pp.46-56.
Kalinchyk, V., Buravliova, M., Pobihailo, V., Borychenko, O., Kalinchyk, V. Forecasting of RES generation indicators. 2021 IEEE 2nd KhPI Week on Advanced Technology, KhPI Week 2021 - Conference Proceedingsthis link is disabled, 2021, Pр. 445–448
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.