Дослідження впливу кількості полюсів на зовнішню характеристику безколекторної машини постійного струму в генераторному режимі
DOI:
https://doi.org/10.20998/2079-3944.2024.1.09Ключові слова:
ANSYS Maxwell, безколекторна машина постійного струму, постійні магніти, генераторний режимАнотація
У статті наведено результати дослідження генераторного режиму роботи безколекторної машини постійного струму (БМПС) при роботі на активне навантаження. Для аналізу створено дві моделі з кількістю постійних магнітів на роторі, що відрізняється вдвічі. Актуальність дослідження обумовлена широким спектром застосування БМПС в різних галузях. Однією з ключових переваг БМПС є відсутність щітково-колекторного вузла, який замінений контролером з напівпровідниковими елементами. Це дозволяє підвищити надійність роботи БМПС та розширити можливості режимів роботи. Основною метою цього дослідження є визначення впливу кількості постійних магнітів на зовнішню характеристику БМПС в генераторному режимі. Для досягнення цієї мети було проведено комп'ютерне моделювання з використанням програмного забезпечення ANSYS Maxwell. Це програмне забезпечення спрямоване для дослідження та розрахунку картини магнітного поля методом скінчених елементів в електромеханічних пристроях, що дозволяє отримати точні результати для аналізу. Для кожної з моделей БМПС визначено ступінь насичення елементів магнітної системи та отримано графіки залежності напруги, струму та гальмівного моменту на валу генератора від часу. Аналіз результатів розрахунку моделей БМПС з кількістю постійних магнітів 46 шт. та 92 шт. продемонстрував вплив на форму графіків напруги і струму, що призводить до деякого невеликого спотворення їх форми. Отримані результати розрахунків дозволили визначити ККД та побудувати зовнішню характеристику для обох моделей БМПС. Більший ККД було отримано для моделі БМПС з 92 постійними магнітами на роторі. Зовнішня характеристика для генераторного режиму роботу БМПС продемонструвала зміну значення напруги при переході від неробочого ходу до режиму роботи з номінальним струмом в межах 15 % та 21 %, що свідчить про жорсткість характеристики. Висновки роботи вказують на можливості покращення ефективності БМПС за рахунок оптимізації конструкції магнітної системи та умов охолодження, а також можуть бути корисними для інженерів і розробників електромеханічних систем, які прагнуть покращити характеристики своїх продуктів.
Посилання
Krupenko O.F., Tolochko O.I. Doslidzhennia systemy keruvannia bezkolektornym dvyhunom postiinoho strumu dlia pryvodu koles elektrovelosypedu. Mizhnarodnyi naukovo-tekhnichnyi zhurnal molodykh uchenykh, aspirantiv ta studentiv «Suchasni problemy elektroenerhotekhniky ta avtomatyky», 2018. Pp. 460-463.
Semenenko R. Yu., Isyp M. O., Yurchyshyn O. Ya. Syntez systemy elektropryvodu vantazhnoho velosypeda. Zb. pr. Mizhnar. naukovo-tekhn. konf. molodykh vchen. ta studentiv, Kyiv, 19–30 trav. 2020. № 2 Pp. 92–95.
DSTU EN 60034-11:2016. Mashyny elektrychni obertovi. Chastyna 11. Teplovyi zakhyst (EN 60034-11:2004, IDT). Na zaminu DSTU EN 60034-11:2014 ; chynnyi vid 2017-11-01. Vyd. ofits. Kyiv : DP «UkrNDNTs», 2017.
DSTU EN 60034-6:2019. Mashyny elektrychni obertovi. Chastyna 6. Metody okholodzhennia (IS-kod). (EN 60034-6:1993, IDT) Na zaminu DSTU EN 60034-6: 2015 ; chynnyi vid 2021-01-01. Vyd. ofits. Kyiv : DP «UkrNDNTs», 2021.
Henerator aviatsiinyi. https://vertol.com.ua/. URL: https://vertol.com.ua/catalog/katalog-ati/ati-dlya-otechestvennyh-vs/sistemy-bortovogo-oborudovaniya/sistema-bortovogo-9 (data zvernennia: 22.05.2024).
ANSYS Inc. Access Knowledge Materials. https://ansyskm.ansys.com/
Neodimovii mahnit – Mahnity v Ukraini. URL: https://neodim.net.ua/uk/ (data zvernennia: 09.05.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.