Оцінка надійності тиристорного модулю високовольтних гібридних комутаційних апаратів в умовах резервування
DOI:
https://doi.org/10.20998/2079-3944.2024.2.03Ключові слова:
перемикаючий пристрій, відмова, резервування, тиристорний модуль, ймовірність безвідмовної праці, інтенсивність відмов, система диференційних рівнянь, теоретичний закон розподілуАнотація
У статті авторами запропоновано методику оцінки основних показників експлуатаційної надійності високовольтного тиристорного модуля, який є елементом електроенергетичного обладнання, на прикладі конструкції таких електротехнічних пристроїв, як гібридні вимикачі та перетворювачі в структуру тягових підстанцій, систем електропостачання металургійних комплексів тощо. Запропонована методика дає змогу оцінити ймовірність безвідмовної роботи реальної конструкції тиристорного модуля з урахуванням його конструкції та схеми реалізації, а також як рівень і глибина резервування включених до нього напівпровідникових приладів. В якості вихідних даних запропонований спосіб передбачає використання параметрів електричного навантаження за напругою і струмом та їх перерозподіл у міру вичерпання резервного ресурсу з урахуванням конструктивних особливостей як самого електротехнічного пристрою, так і мережі електропостачання, де він знаходиться. встановлено. Запропонована методика дає змогу оцінити ефективність впливу конструктивних факторів (кількості напівпровідникових приладів, принципу та глибини резервування, економічної складової та ін.) на основні показники експлуатаційної надійності відповідних типів високовольтного обладнання з урахуванням електричного навантаження та його змін. Запропонований спосіб апробовано на прикладі реальної схеми тиристорного модуля комутаційного пристрою РПН, який тривалий час перебував у промисловій експлуатації в найбільш несприятливих умовах в структурі електропостачання металургійного виробництва, де присутні це висока частота комутацій, коливання навантаження тощо. Реалізація даної методики в умовах проектування високовольтного комутаційно-перетворювального електрообладнання, а також його експлуатації в структурі електропостачання дозволяє оцінити вплив конструктивних особливостей напівпровідникової частини з урахуванням режиму навантаження, а також впливу зовнішніх і експлуатаційних факторів. Більш точного визначення ефективності запропонованої методики прогнозування показників експлуатаційної надійності залежно від режиму і глибини навантаження та типу системи резервування можна досягти шляхом проведення додаткової серії дослідно-експериментальних перевірок щодо вибору типу теоретичної системи. закон розподілу та визначення його параметрів для конкретних конструкцій електротехнічних пристроїв. Таким чином, зроблено висновок про можливість використання отриманих результатів для оцінки параметрів експлуатаційної надійності вищевказаного високовольтного обладнання, що використовується у складі розподільних пристроїв і систем електропостачання як в умовах високої, так і низької напруги.
Посилання
Afanasʹyev O.I., Zhornyak L.B., Shchusʹ V.M. Elektrychni aparaty vysokoyi napruhy. Zaporizhzhya: NU «Zaporizʹka politekhnika», 2021. 356 p.
Afanasʹyev O.I., Zhornyak L. B., Nemykina O. V., Shchusʹ V. M. Elektroaparatne obladnannya system elektropostachannya enerhoyemnykh vyrobnytstv; za zah. red. P. D. Andriyenko. Zaporizhzhya : NU «Zaporizʹka politekhnika», 2023. 432 p.
https://enext.com/about/#packaged_supply
www.abb.com
https://uk.wikipedia.org/wiki/ Markovsʹkyy protses pryynyattya rishenʹ
https://ukrayinska.libretexts.org/Statistics/Teoriya_probability/ Probabil-ity%2C_mathematical_statistics_and_stochastic_processes_(Siegrist)/16%3A_Markov_processes
Shebanin, V., Vakhonina L., Zhorniak L., Sadovoy O. Optimization Method for Electromagnetic Systems of Electrical Apparatus [Electronic Resource]. Proceedings of the 2022 IEEE 4th International Conference on Modern Electrical and Energy System, MEES 2022, 2022.
Kartashov M. V. Navchalʹno-metodychnyy posibnyk z kursu «Markovsʹki protsesy v aktuarniy matematytsi». K., Vydavnycho-polihrafichnyy tsentr Kyyivsʹkoho universytetu, 2008. 56 p. [Elektronnyy resurs] – Rezhym dostupu: https://probability.knu.ua/userfiles/kmv/markact.pdf
Zhornyak, L.B., Afanasʹyev O.I., Polyakov V.O., Kulik Zh.O., Kot R.V., Kravetsʹ I.O. Osoblyvosti obrannya teoretychnoho zakonu rozpodilu pry otsintsi nadiynosti zovnishnʹoyi izolyatsiyi hazonapovnenykh vymiryuvalʹnykh transformatoriv [Tekst]. Visnyk Natsionalʹnoho tekhnichnoho universytetu «KHPI». Seriya: Problemy udoskonalyuvannya elektrychnykh mashyn i aparativ. Teoriya i praktyka. 2020. No 1. Pp. 10–14.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.